07/06/2022 DAN DEMOKRATSKE KULTURE U OŠ “SONJA MARINKOVIĆ” U NOVOM SADU

Od početka 2020. godine naša škole je deo  projekta „Kvalitetno obrazovanje za sve“ pod pokroviteljstvom delegacije Evropske unije i kancelarije Saveta Evrope uz saradnju Ministarstva prosvete, nauke I tehnološkog razvoja Republike Srbije, koje ima za cilj poboljšanje kvaliteta obrazovanja, podržavanjem škola i njihovih zajednica u podsticanju demokratske kulture u školama.

Naša škola kroz ovaj projekat vrednuje kulturnu raznolikost, što je jedna od lepših strana školske sredine u kojoj naši učenici  rastu, kao i veštine za saradnju, rodnu ravnopravnost, inkluziju, empatiju, analitičko razmišljanje, odgovornost i otvorenost prema drugim uverenjima.

Kroz realizaciju aktivnosti projektnog tima učenici unpređuju kompetencije za demokratsku kulturu koje su podeljene u četiri kategorije:

-           Vrednosti znanja

-           Veštine

-           Stavovi

-           Kritičko mišljenje.

Nijedna osoba nije rođena sa znanjem šta je to demokratija – zato negujemo atmosferu u školi u kojoj će to naučiti i, najvažnije od svega, doživeti.

U petak, 03.06.2022. obeležili smo Dan škole kao Dan demokratske kulture. Ova manifestacija je  najznačajnija  aktivnost  u okviru projekta i mogućnost da škola prikaže primere dobre prakse u oblasti  demokratske kulture.

Vizija naše škole je da smo otvoreni za saradnju sa lokalnom zajednicom, ustanovama, udruženjima, nevladinim organizacijama, sportskim klubovima itd. Taj dan su nam u gostima bili dugogodišnji saradnici, kao i predstanici Školske uprave Novi Sad, imali smo priliku da ih predstavimo i da im se zahvalimo na saradnji.

U realizaciji planiranih aktivnosti učestvovali su  svi učenici i kolege.

Dan demokratske kulture je počeo promocijom pripremljenih aktivnosti u vidu štandova po punktovima, a u  12.00 se održala centralna svečanost. Performans je bio baziran isključivo na plesovima i to učenika 5,6. i 7. razreda, te brojni učenici sa posebnim talentima.

Punktovi su bili unapred  razvrstani tematski, a teme koje su prezento neke od osnovnih demokratskih vrednosti:

-           Tolerancija

-           Kultura komunikacije

-           Inkluzija (povezivanje sa lokalnom  zajednicom  za socijalno ugroženu decu)

-           Prava dece

-           Rodna ravnopravnost

-           Sloboda opredeljenja

Velik  broj kolega i učenika, kao i roditelja, pa i lokalne zajednice bio je uključen u pripremu i sprovođenje aktivnosti za ovaj dan.  Na punktovima aktivnosti su realizovane kroz sledeće mogućnosti:

-           Crtanje, vajanje, modelovanje, rukotvorine

-           Izrada flajera, brošura, poruka

-           Muziciranje

-           Interaktivne aktivnosti – kvizovi, ankete, intervjui, podučavanje

-           Izrada mini-filmova i reklama (audio-vizuelne projekcije mogu biti smeštene u biblioteci)

Školska himna koja je komponovana za ovu priliku otvorila je centralni proslavu.

Više jezičnost i interkulturalnost u našoj školi bili bi vidljivi kroz neformalno defilovanje učenika u različitim narodnim nošnjama.

Tradicionalne rođendanske utakmice između nastavnika i učenika su realizovane u poslepodnevnim časovima.

Koordinatorka projektnog tima “Promena počinje od mene”

Tatjana Surdučki, pedagoškinja

U Novom Sadu, 07.06.2022